Fikirlerimiz öne geçirir.

Instagram Feed

Web Tasarım Nedir, Neden Gereklidir?

website-tasarim

İnsanlarla iletişim kurmanın en kolay yolu artık internet üzerinden yayın yapmak. Bireyler kendi düşünce ve amaçları için interneti kullanabildikleri gibi ticari amaç güden kuruluşlarda ürün ve hizmetlerini daha çok kişiye ulaştırmak için internetin gücünü kullanmaktadır.  İnternette bu yayınları yapmak içinse web tasarımı yapılmalıdır. Peki, web tasarım nedir ve web tasarım neden gereklidir?

Web tasarım nedir?

Web tasarım, sahip olduğunuz domainin web dünyasında bir grafik ve işleyiş ile var olması için gerçekleştirilmesi gereken çalışmadır. Web tasarımı çalışmalarında birçok farklı unsur bir araya gelerek bir web sitesini meydana getirir. Tasarım çalışmaları tamamen özgün olarak bu konuda uzman olan kişiler tarafından yapıldığı gibi hazır tasarımlarda satışa sunulabilmektedir.

Web tasarımı neden gereklidir?

Web tasarımı olmadan internet siteniz son kullanıcının kolay bir şekilde kullanabileceği forma dönüşmesi mümkün değildir. Tasarım yapılırken web tasarım unsurları bir araya gelir ve internet sitesinin dış görünümünü oluşturur.

İnternet sitesini ziyaret eden kullanıcının ulaşmak istediği bilgilere kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamak en önemli amaçlardan biridir. Grafik ve metinler tutarlı olmalı ve belirli bir düzen içerisinde bulunmalıdır.

Tasarımda renk seçimini yapmakta büyük ölçekli internet sitesi sahibinin karına bırakılır. Örnek olarak bir markanın internet sitesi olacaksa markanın renkleri ağırlıkta kullanılarak tasarım şekillenir. Logo internet sitesi için önemli bir yere sahiptir ve logonun bulunacağı yerler çok iyi bir şekilde seçilmelidir.

İçerik ve görselin uyumlu olması ziyaretçinin kullanıcı deneyimini artıracaktır. Metinlerin büyüklükleri, hangi yazı fontunda olacağı, sayfanın hangi konumunda olacağı gibi birçok ayrıntı tasarımla belirlenir. Burada kolay okuma ve diğer görsellerle karışmamasına dikkat edilmelidir.

Web tasarımı çalışmalarında ziyaretçinin deneyimini artırmak için çok karışık olmayan ancak istenilen mesajların verildiği bir tasarım yapılmalıdır. Navigasyon, resim veya video galerileri gibi bölümlerin olmasının yanı sıra günümüzde kullanılan internet tarayıcılarına da tasarımın uyumlu olması sağlanmalıdır.

Temel hatları ile bu noktalara dikkat edilerek hazırlanan bir web sayfası, ziyaretçilerin kolay bir şekilde kullanmasını sağladığı gibi internet sayfasının amacına daha kolay ulaşması için büyük katkıda bulunacaktır.