Fikirlerimiz öne geçirir.

Instagram Feed

Nano, Mikro, Makro ve Mega İnfluencer Nedir?

İnfluencer Nedir? Nano, Mikro, Mega ve Makro influencer

İnfluencer, sosyal medya ve dijital kanallar yardımıyla yaşadıkları deneyimlerini takipçileriyle paylaşma yoluyla Pazarlama yapan, belirli bir topluluğun düşüncelerini yönlendirmede etikili olan kişilerdir.

İnfluencer Marketing ise, tanınmış kişi yada ünlülerin sosyal medya hesapları yardımıyla ticari amaçta kullandıkları yöntemdir. Peki her influencer bir mi? – Hayır, değil. Her influencer’ın kendine özgü hesabı ve kitleyi yönetme yeteneğine sahiptir. Kimi influencer’in 1000 takipçisi varken takipilerinin pazarlama ürünlerine/hizmetine etkisi yüksek olabilirken başka bir influencer’de daha yüksek takipçi olup az etki olabilir.

Peki influencer türlerini 4 grupta incelemeye ne dersiniz?

1- Nano İnfluencer

Nano İnfluencer‘lar genellikle yerel bölgelerde takipçileri olan, markalaşma konusunda çok az yada hiç tecrubesi olmayan İnfluencer tipidir. Nano İnfluencer’ların takipçileri az olmasına rağmen takipçilerin İnfluencer’a güven oranı yüksek ve herhangi bir eyleme de katılım düzeyi yüksek olmaktadır.

Nano İnfluencer‘ler de az takipçi, fazla katılımcı olsa da yüksek hacimli bir katılıma ulaşmak istiyorsanız Nano İnfluencer‘ler sizin için etkili olmayabilir…

2- Mikro İnfluencer

Sosyal medya’da en büyük etkileyici grup olarak bilinen Mikro İnfluencer‘lar Konu veya Endüstri uzmanı olarak da bilinirler. Mikro İnfluencerın takipçileri, 10.000-100.000 arasındadır ve birçoğunun da markalaşma konusunda deneyimi vardır. Genellikle takipçilerin sadıklığında en etkili faktör “Güven” faktörü; takip ettikleri kişinin sevmedikleri yada umursamayacakları bir şeye teşvik etmeyeceklerini bilirler.

3- Makro İnfluencer

100.000 ile 1.000.00 arasında takipçiye sahip olan İnfluencer’dır. Mikro İnfluencer’a kıyasla marka reklamlarını çok daha fazla takipçi ile buluşturma imkanına sahiptir fakat; reklamını yaptığı ürün yada hizmet satışında Mikro İnfluencerler ile aynı orana sahiptir. Bunun nedeni ise hesaptaki takipçi sayısı arttıkça takipçiler ile iletişim kurma olanağı daha da azalır.

4- Mega İnfluencer

Mega İnfluencer, bir oyuncu, aktör, şarkıcı gibi en az bir milyon takipçisi olan genellikle Sosyal medya kullanıcıları tarafıından bilinen kişilerdir. Sosyal medyalarında büyük bir takipçi kitlesine sahip oldukları için birkaç paylaşımlarında ürün yada hizmetlerinizde gözle görülür artış olup, devamlılığı halinde Marka bilinirliğiniz artacaktır.