Fikirlerimiz öne geçirir.

Instagram Feed

SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası, açılımı Secure Sockets Layer (güvenli giriş katmanı) olan tüm web siteleri için geçerli ziyaretçilerin ve arama motorlarının web sitenizin güvenilir olduğunu anlamasının ilk yoludur. SSL Sertifikası, web site adresinizin doğruluğunu kontrol ederken diğer yandan da iki nokta arasındaki bağlantıyı belirli algoritmalar ile şifreleyerek sunucu ve ziyaretçi arasındaki bağlantı türünü güvenli bir şekilde iletilmesini sağlamaktadır.

SSL Sertifikası Sorgulama

Web sitesinde SSL sertifikası kullanılıyor mu? Bir web sitesinin SSL Sertifikasına sahip olup kurulumunun doğru bir şekilde yapıldığını kontrol etmek ve SSL sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için 2 yol kullanabilirsiniz.

SSL Güvenli Bağlantı

SSL Güvenli Bağlantı

  1. İlk olarak URL sayfasının ön ekini kontrol edin. URL ön ekinde “Bağlantı Güvenli” ibaresi bulunuyorsa web sitenizin SSL kurulumu doğru bir şekilde yapılmıştır.Eğer“Bu Site Güvenli Değil”, “SSL Sertifikası Güvenli Değil” gibi ibareler bulunuyorsa Sertifika kurulumu yanlış yapılmış olabilir.
  2. İkinci olarak ise sslsorgulama.com adresinden alan adınızı yazarak kontrolünü sağlayabilirsiniz.

SEO ve SSL Sertifikası

Google arama motoru, geçtiğimiz aylarda tüm sitelerin SSL sertifikası kullanması gerektiğini, bunun zorunluluk haline geleceğini belirtmişti. Doğal olarak tüm web sitesi sahiplerinin SSL kurulumunu yapması gerektiğini,yapmayanlar için ise web sitelerinde “Güvenli Değil” ibaresi gösterip arama sonuçlarında arka plana atacağını belirmişti. Yani bu da demek oluyor ki: Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışması yapmanız için Web sitesizde SSL Sertifikası olması gerekiyor!

Https Yönlendirme Kodu – Htaccess

WordPress Http to Https olarak yönlendirmek için Htaccess dosyasına aşağıdaki kodu ekleyip sitenizde “http:” olarak çağırılan linkleri “https” yaparak eklentisiz https yönlendirmesi yapabilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]