Fikirlerimiz öne geçirir.

Instagram Feed

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, web sitelerinin kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde kullanılmasını amaçlayan tasarım fikirleridir. Aslında tasarım fikirleri olarak kısıtlamak doğru değildir çünkü tasarımın yanında arka planda çalışan kodlarda web tasarımın bir parçası sayılmaktadır. Web tasarımın iyi olması için bazı belirli unsurlar vardır. Sizler için bu yazımızda iyi bir web tasarımın nasıl olması gerektiği ile ilgili bir araştırma yaptık. Peki, iyi bir web tasarım nasıl olmalıdır?

İyi Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Bir web tasarımının iyi olması için bazı belirli başlı kriterler vardır. Tabi ki bunlar yazılı kurallar değildir fakat genel olarak webmaster dünyasında kabul gören sözlü kurallardır. Bu unsurlara uymayan web tasarımları genellikle pek rağbet görmemekte ve kullanıcılar tarafından da beğenilmemektedir. Bunun en büyük sebebi de alışılmış web tasarım düzenleridir.

İyi web tasarımı için şunlara dikkat edilmelidir;

  • Web tasarımında dikkat edilmesi gereken konuların başında grafikler gelmektedir. Grafikler hem web sayfasının hızını hem de görünüşünü etkileyen temel faktörlerden birisidir. İyi bir web tasarımında grafikler birbiriyle her anlamda uyumlu olmalıdır. Bu konuya buton düğmeleri, logo, slider ve simgeler dahildir. Bunların hepsi birbiriyle uyumlu olmalı ve yüksek boyutlarda olmamalıdır. Yüksek boyutlarda olması, sitenin açılış hızını olumsuz etkileyecektir.
  • Web tasarımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da renk konusudur. Her anlamda başarılı bir site eğer renk uyumuna sahip değilse, yine vasat bir görüntünün ilerisine gidemeyecektir. Özellikle kurumsal siteler web tasarımı hizmeti alırken, logolarına uygun renklerde bir web tasarımı hizmeti tercih etmelidir.
  • Web tasarımları günümüzde responsive olmalıdır. Türkçe olarak anlatmak gerekirse, her platformda sayfa düzeni bozulmamalıdır. Yani kullanıcı bilgisayardan giriş yaptığında da iyi bir görüntüyle karşılaşmalı, mobil akıllı cihazından giriş yaptığında da iyi bir görüntüyle karşılaşmalıdır.
  • Web tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de kullanıcı dostu bir navigasyon sisteminin olmasıdır. Kullanıcı istediği sayfada rahatça gezebilmeli ve sayfalar arasında da rahatça menüyü bulabilmelidir.
  • Web tasarımında diğer önemli bir nokta da fontlardır. Kullanıcının rahat ve kolay okuyabileceği fontlar tercih edilmelidir.