Fikirlerimiz öne geçirir.

Instagram Feed

Web Site Hiyerarşisi Nasıl Olmalı?

Site Hiyerarşik Yapısı Nasıl Olmalı?

Sitenizin hiyararşik yapısı, ziyaretçilerinizin ve arama motorlarının sitede daha rahat gezinebilmesi için site içi optimizasyonda dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. Site yapısı, doğru olarak yapılandırdığınızda hem ziyaretçileriniz hem de arama motorları tarafından bir adım öndesiniz!

Arama motorları, web sitenizin yapısını botları aracılığıyla taradığı için anasayfanızda bulundurduğunuz H1, H2 başlıkları, verdiğiniz yönlendirme isimleri, görsel hiyerarşi ve yazı tipi dahil hepsini kontrol etmekte ve bunun sonucunda da sıralama faktöründe ilk önce sitenizin hiyerarşik yapısını kontrol etmektedir.

Aynı şekilde site içerisindeki hiyerarşik yapısına bağlı olarak ziyaretçi de; nereden nereye gideceğini, ilgilendiği konuyla ilgili sayfaların gözünün önünde bulunmasını, kısacası sitede kolay gezinmeyi ister.

Sitenin yapısı ile düzgün kodlanmış ve hiyerarşik (Sita Map) bir web sitesi, kullanıcı deneyimi açısından ve arama motorları tarafından iyi şekilde fark edilerek arama sonuçları sayfalarında üst sıralara doğal olarak üst sıralara çıkmanızda ve arama motoru optimizasyonu açısından yardımcı olur.

Web sitenizin hiyerarşik yapısını web sitenizin kurulum aşamasında yapılandırmanız en sağlıklısı… Fakat kurulmuş bir web sitenin de doğru hiyerarşik yapıya ulaşması da önemlidir.